Yale CRR8890FL-24V-REX-LC-626 Fail Safe Electrified w/ Request To Exit Mortise Lock Lever Trim Less Cylinder (24VDC)
- Brand
- ACCENTRA (formerly YALE)
- SKU:
- CRR8890FL-24V-REX-LC-626
- Condition:
- New
| Manufacturer | Yale ASSA ABLOY |
|---|---|
| Model | CRR8890FL-24V-REX-LC-626 |
| Door Thickness | Standard for 1-3/4" thick doors. |
| Backset | 2-3/4" only |
| Case | Wrought steel, zinc dichromated |
| Handing | Handed (Field Reversible) |
| Keying/Keyways | Less Standard 1-1/8" Mortise Cylinder 2153 |
| Latchbolt | 3/4" throw, stainless steel two-piece anti-friction camming action |
| Faceplates/Armor Fronts | 8" x 1-1/4" |
| Exposed Trim | CR Lever Handle: Cast |
| Roses | CO Rose: Stamped |
| Mode of Operation | Fail Safe |
| Voltage | 330mA Peak @ 24VDC 612mA Steadystate @ 24VDC |
| ANSI/BHMA | Certified ANSI/BHMA A156.13 Grade 1 |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 8.0000 |
Yale Yale CRR8890FL-24V-REX-LC-626 Fail Safe Electrified w/ Request To Exit Mortise Lock Lever Trim Less Cylinder (24VDC)